מאמרים

איך להשקיע עם שורת רווח כפולה ללא קורולציה לשוק ההון?

אחת האימרות הכי מדוברות בעולם ההשקעות היא "לא לשים את כל הביצים בסל אחד". כל ילד בן חמש יודע שאם הוא ישים את כל הביצים שאסף בלול בסלסלה אחת וחלילה היא ימעד ויפול, כל הביצים שהיו ברשותו ישברו. ממשפט אחד טריוויאלי התפתחו תיאוריות השקעה רבות. חלקן פשוטות, חלקן

מורכבות אבל המשותף לכולן היא ההבנה שחייבים לפזר את הביצים (ההשקעות) במגוון סלים (אפיקי השקעה).

אפילו הארי מרקוביץ', זוכה פרס נובל לכלכלה ואבי תיאוריית "החזית היעילה", מצוטט כמי שאמר: "Diversification is the Only Free Lunch in Finance".

חמושים בהבנה, מצד אחד, שיש לפזר את ההשקעות שלנו אנחנו מגלים, מצד שני, שמגמות כלכליות מייצרות מעגלי השפעה דומים על ערוצי השקעה שהם כביכול שונים. 

כלומר, כששוק המניות נמצא במגמה חיובית, נראה כמעט את כל המניות מכל הסקטורים במגמת עלייה וכשהשוק יהיה במגמת ירידה, נראה, שוב דמיון ברור בירידה של רוב השוק. התופעה הזאת של עלייה בשווי כלל המניות וירידה בשווי כלל המניות מבהירה לנו שהמונח "פיזור" בשוק ההון הוא מונח בעייתי.

אם רוב ההשקעות שלנו יתנהגו בצורה דומה לנוכח משברים פיננסים או גאות פיננסית אז איפה הפיזור פה? 

אם רוב הסקטורים בכלכלה עולים ויורדים בהתאמה למחזורים כלכליים, אז איך ניצור פיזור סיכונים אמיתי?

אנחנו מציעים מודל השקעות מעט שונה. העיקרון הבולט בו הוא פיזור בין נישות ובין שחקנים וחיפוש מתמיד אחר אפיקי השקעה קורלציה ביניהן נמוכה ככל האפשר. הסיבה היא פשוטה: להגן על התיק גם בתרחישים של ירידות חזקות בחלק מנישות ההשקעה. הכוונה היא שאנחנו מחפשים השקעות שתושפענה כמה שפחות, או לא תושפענה כלל ממגמות מאקרו-כלכליות שאין לנו שום שליטה עליהן.

כיוון שהעולם הדיגיטלי שבו אנחנו חיים הופך להיות מחווט, מקושר וכבול לעצמו יותר ויותר מידי יום, הקושי למצוא אפיקי השקעה שלא יושפעו ממעגלי הכלכלה הגלובלית, גדל ונהפך מורכב מאוד.

אחת מהנישות ההשקעה הצומחות מאוד בעולם, שזיהינו בשנים האחרונות, ככזאת שאינה מושפעת מוירוסים, סגרים, שרשראות אספקה, ריביות ושערי מטבע, היא נישת ההשקעות בקרנות משפטיות. בכלל ובכאלה שמתמחות בתביעות הקשורות למעשים ועוולות שבין אדם לחברו. לאותן עוולות אין כל קשר למצב הכלכלה.

שורת רווח כפולה: עושים למען החברה וגם מרוויחים כסף

עד לפני מספר שנים, עולם המשפט, שהוא מאבני היסוד של החברה האנושית, לא התחבר עם השקעות ויכולת להרוויח כסף ועל הדרך גם לעשות את החברה שלנו טובה יותר ונעימה יותר למחייה וקיימות. אך כמו הרבה שינויים שאנחנו חווים בעידן המודרני, גם עולם המשפט הפך לנישת השקעות אלטרנטיבית לשוק ההון שצומחת מאוד בעולם וגם כאן אצלנו, בישראל.

משפט וצדק הם אבני היסוד בצורות המשטר הנהוגות במאות השנים האחרונות. זכותו הבסיסית של כל אזרח להסתייע במערכת המשפט בארצו לטובת הגנה על זכויותיו המוקנות. אנחנו יודעים שבין הזכות החוקית לבין מימוש אפקטיבי, הגון, מוסרי ונגיש לכל, קיימים פערים רבים בכל מדינה. גם באלה הנחשבות דמוקרטיות וליברליות מאוד.

במציאות שלנו, ועכשיו אנחנו מדברים רק על העולם המערבי, קיים פער בין מערכת המשפט לבין היכולת של כל פרט למצות אותה בצורה אופטימלית לנוכח צרכיו. ישנם יותר מדיי אנשים "צודקים", "חפים משפע" שהאמת לצידם שאינם מצליחים לקבל ממערכת המשפט את המזור לכאבם בגלל חוסרים. בעיקר חוסרים כלכליים. 

נפגעי תאונות דרכים, נפגעי תקיפות מיניות, נפגעי רשלנות רפואית ועוד, כאלה יש המון, הם נפגעו והם זכאים לפיצוי על הפגיעה שחוו. סיכויי הזכיה במשפט של רבים מאוד מהם, הם סיכויים גבוהים ואפילו גבוהים מאוד (מעל 90%) ועדיין רבים מהם לא יפתחו בהליך משפטי או שיפתחו בהליך משפטי לא "מבוסס" מספיק והכל בגלל מצוקות תקציביות שלהם.

תביעה על רשלנות רפואית, לדוגמא, הינה הליך משפטי לא זול. היא מחייבת הגשת חוות דעת של רופאים מומחים שיכולות לעלות עשרות אלפי שקלים. המציאות מלמדת שחלק לא מבוטל מנפגעי רשלנות רפואית לא יוכלו לתבוע או להגיע מוכנים לתביעה בגין האירוע שלהם בגלל היעדר יכולת מימון להליך המשפטי.

מודל WIN-WIN לכל הצדדים

כאן זוהתה נישה של WIN-WIN. קרן השקעות המנוהלת על ידי עורכי דין מהמעלה הראשונה שמגייסת כספים ממשקיעים. הקרן יודעת לחבר בין משרדי עורכי הדין הטובים ביותר המתמחים ברשלנות רפואית לבין אותם לקוחות פוטנציאלים שנפגעו בעקבות הרשלנות. 

הקרן מלווה לנפגעים את הסכום הדרוש לניהול משפט על כל הוצאותיו (כאמור, מספר עשרות אלפי שקלים בממוצע לתיק). הנפגעים משתמשים בשירותי משרדי עורכי בעלי שיעורי הצלחה גבוהים מאוד בתביעות מסוג זה, שכזכור אותרו על ידי הקרן, ומאפשרים לתובעים לקבל פיצוי כספי הולם לתביעתם. הקרן המשפטית זוכה להחזר ההלוואה ולרווחים מרשימים מהתובעים לאחר סיום ההליך המשפטי.

מודל פשוט, הפותר מצוקות אמיתיות של אזרחים בניסיון שלהם לקבל פיצוי לרשלנות שגרמה להם נזקים. לעורכי הדין שנבחרים להיות אלה שייצגו את הלקוחות יש ניסיון עשיר ותוצאות מוכחות מזה שנים רבות, מה שמסייע מאוד לחזות את אחוזי ההצלחה העתידיים שלהם בתביעות מיוחדות אלה וכך לצפות את הרווחים של הקרן המשפטית.

הנישה הזאת של קרנות משפטיות צומחת בקצב גבוה מאוד בכל העולם המערבי וגם בישראל כבר יש מספר מצומצם של גופים שמנהלים קרנות כאלה.

איך זה מתקשר לאפס קורולציה עם שוק ההון?

רשלנות רפואית, תביעות בדיני עבודה, דיני נזיקין ועוד הרבה נישות משפטיות תלוונה אותנו, לצערנו, כל עוד יהיו פה אנשים כלומר לנצח. נפגעים לעולם ירצו לתבוע ולקבל פיצוי על הפגיעה שחוו. מצב השווקים, מאקרו כלכלה, מיקרו כלכלה, אפקט משק כנפי הפרפר, קורונה או כל ברבור שחור אחר שיעיב על נישות השקעה רבות ומגוונות, לא ישפיעו על הצורך והרצון של נפגע רשלנות רפואית, או כל איש ואישה שיחושו כי נגרם להם עוול לתבוע את המתרשלים או את אלה שפגעו ההם. כסף לשלם לתובעים כנראה שתמיד יהיה, כי הרופאים מבוטחים וכמעט כל המגזרים מבוטחים כנגד תביעות אלה.

באופן אישי אנחנו משקיעים כבר למעלה משנתיים בקרנות כאלה, באנגליה ובישראל. הניסיון שלנו מעיד שבמהלך התקופה לא היה כל קשר בין ההתפתחויות בשוקי ההון, לבין אותם מכשירי השקעה. עבור מי שבוחנים אפשרויות שלא תלויות בשוקי ההון, זו יכולה בהחלט להיות אפשרות מעניינת.