מאמרים

ריצ'ארד וויליאמס – "אמונה ואימונים – על הצבת יעדים"

"אמונה ואימונים" – על הצבת יעדים בראי ריצ'ארד וויליאמס, האיש שגידל את בנותיו להיות הטניסאיות הטובות בעולם

מי שעוקב אחרינו מכיר את תפיסת העולם שאנחנו דוגלים בה, לפיה הדרך לחופש כלכלי עוברת, או למעשה מתחילה, בגיבוש חזון. מהו אותו חזון? סוג של מסמך התחייבות – אישי, זוגי, משפחתי – שבנוי משורה של יעדים, הנגזרים ממטרות או מחלומות שאנחנו שואפים להגשים. 

דמותו של ריצ'ארד וויליאמס – אביהן של האחיות וויליאמס, צמד הטניסאיות הנחשבות לטובות בעולם – היא בהחלט מקור השראה לתפיסה הזו של גיבוש חזון, סימון יעדים, התמדה והגשמה. האיש הזה מוכר לאורך השנים בתקשורת כשנוי במחלוקת, כמוזר, כלא יציב ועוד כהנה וכהנה מאפיינים לא "מחמיאים", אולם הוא גם מוכר כנחוש, כנועז, כמאמן טניס יצירתי וייחודי, שהגה ממוחו הקודח תוכנית בת 78 עמודים המתארת לפרטי פרטים כיצד יהפוך את בנותיו – עוד לפני שנולדו – לשחקניות טניס מן המדרגה הראשונה.

הסיפור על משפחת וויליאמס, בדגש על אבי המשפחה ועשייתו המרשימה, עלה לפני מספר חודשים לאקרנים בסרט הוליוודי בכיכובו של וויל סמית' בתפקיד ריצ'ארד, ובהפקתן של סרינה וונוס וויליאמס ("משפחה מנצחת" או במקור – "King Richard"). עוד לא יצא לנו לצפות בסרט עצמו, אך מספיק לקרוא על הסיפור המרתק הזה כדי להבין שיש כאן מקור ללמוד ממנו, גם בהקשרים שלנו. 

אז מה לספורט הלבן ולהשקעות אתם שואלים? הכול קשור. אנחנו חיים בעולם רשתי ומחובר. כולם כבר מבינים שדיסציפלינות מסוג אחד אינן עומדות בפני עצמן ובאיזשהו אופן קשורות/מושפעות/באות לידי ביטוי בדיסציפלינה מסוג אחר; אותם ערכים שמנחים אדם בתחום אחד משרתים אותו גם בתחומים אחרים. כוכבות הטניס לבית וויליאמס יכולות להעיד על כך, הואיל ולפחות אחת מהן, סרינה, בנתה לצד קריירת הספורט המפוארת גם אימפריית השקעות מרשימה.

אחרי כל זה, נחזור לחזון. אם נוצר הרושם שאותו מסמך התחייבות – או תכנון ארוך טווח – נשאר ברובד התפיסתי בלבד, אז הרושם מוטעה. המסמך הזה שאנחנו מדברים עליו הוא מצפן שחייב להיתרגם למעשה. כאן נכנסת הפרקטיקה – בראש ובראשונה בתעוזה לכתוב וכתיבה עצמה (איזו עוצמה יש למילים כתובות!), מיד לאחר מכן בנקיטת המהלכים שסימנו לעצמנו ככאלה שיביאו אותנו להגשמת היעדים/המטרות/החלומות, ולבסוף – התמדה והמשכיות. וכאן באים לידי ביטוי שני עקרונות חשובים, השזורים יחדיו במשנתו של וויליאמס: "אמונה ואימונים". כמו בטניס, כך בהשקעות.

מוזמנים לבקר באתר שלנו ולקבל מידע נוסף על בניית החזון, תכנון היעדים ונקיטת המהלכים שיקדמו אתכם לעבר החופש הכלכלי. 

עמית והגר – מחברים אנשים להזדמנויות שלנו

 

ציטוט מתוך הספר של וויליאמס, שנקרא:
Black and White: The Way I See It (2014)

"I used to take Venus and Serena to work with me so they could learn the importance of planning, responsibility, and a strong work ethic…"

כמה מן הכתבות המעניינות:

https://www.ynet.co.il/sport/article/r1vu3khuf

https://www.calcalist.co.il/style/article/bklcp00fpk

https://www.haaretz.co.il/sport/other/1.1819704

https://forbes.co.il/serena-williams-on-family/

https://www.themarker.com/wallstreet/1.7143556