מאמרים

Last train to London – לא כדאי לפספס את הרכבת לבירת הנדל"ן

בפתחה של 2022 לונדון מסתמנת כאחד היעדים האטרקטיביים ביותר להשקעה בנדל"ן מבין בירות המערב. ברקע לכך שורה של התפתחויות כלכליות בד בבד עם מהלכים שנקטה הממשלה הבריטית כדי לחזק את המערכת הכלכלית במדינה, בדגש על תחום הנדל"ן למגורים. 

בשנתיים האחרונות החוסן הכלכלי של בריטניה מול אתגרי הברקזיט (תהליך ההיפרדות של בריטניה מהאיחוד האירופי, 2020) ומשבר הקורונה (כולל הירידה המסתמנת ממש לאחרונה בתחלואה, לאחר התפשטות זן האומיקרון) בא לידי ביטוי במלוא עוצמתו והזכיר לעולם שבריטניה הייתה ועודנה יעד אטרקטיבי להשקעות. 

בניגוד לחלק מהתחזיות ובדומה למגמה שמאפיינת את העולם המערבי בכללותו, שוק הדיור הבריטי הולך וצומח, הביקוש מתרחב ומחירי הדיור מאמירים. בלונדון, לפי חלק מהדיווחים בעיתונות הכלכלית, ניכרת עליה משמעותית במחירי השכירות, הן של דיור בר-השגה (דירות שההיצע שלהן הצטמצם דרמטית לאורך השנים) והן של דירות בשכונות היוקרה בעיר. 

במקביל להתפתחויות הללו בלטו מהלכיה של ממשלת בריטניה לעידוד המשק והצמיחה הכלכלית, שנפגעה, כמו בכמעט כל מדינות העולם, כתוצאה מהתפשטות הקורונה. בריטניה היא כנראה אחת המדינות היחידות שהתמקדה בתחום הנדל"ן למגורים כמנוע צמיחה, ופיתחה חבילות סיוע שכללו הטבות משמעותיות במס הרכישה ומתן ערבויות נרחבות בשוק המשכנתאות. 

בנוסף, הרשויות בבריטניה ובלונדון בפרט פועלות לספק מענה לדרישה העולה מהשטח לדיור בר השגה, בדמותו של Permit Development (PD) – אישור להמרת סביבה עסקית (משרדים) לסביבת מגורים (דירות). אישור כזה הוא שלב ביורוקרטי חשוב המעודד משקיעי נדל"ן למלא את הפער שנוצר וליהנות מפירות ההשקעה הפוטנציאליים.

השילוב שבין העדפות הצרכנים (שדרוג הבתים, ביסוס ודאות במציאות של אי-ודאות), חשש מפני עליות מחירים נוספות (אחרי שיעורי האינפלציה הגבוהים בשנה החולפת), שוק הון פורח, ריביות נמוכות המאפשרות משכנתאות אטרקטיביות, נתוני מאקרו חיוביים (התוצר הבריטי צמח בכ-7% בשנה החולפת וצפוי להמשיך לגדול גם השנה) וצעדים מעודדי צמיחה שנקטה הממשלה – כל אלה ממקמים כרגע את בריטניה בכלל ואת לונדון בפרט כ"בירת הנדל'ן למגורים".

אישוש נוסף לאטרקטיביות של לונדון כיעד להשקעה בנדל"ן ניתן למצוא בשני דוחות מעניינים שפורסמו בחודשים האחרונים – האחד של חברת הייעוץ האסטרטגי  PwC בשיתוף המוסד הבינלאומי לבחינת התפתחות עירונית The Urban Land Institute, והשני של חברת הביטוח וההשקעות SwissLife. בשני הדוחות הללו לונדון ניצבת בראש רשימת הערים האירופיות כיעד להשקעה בנדל"ן – היא סומנה ככזו לאור ערכה הגבוה ביחס להשקעה (Value for money)  ולאור הבולטות שלה ביחס לערים האחרות בשורה של קריטריונים נבחרים (רמת דינמיות, שגשוג, קוסמופוליטיות, רשתיות ונגישות). 

בזירה הישראלית מספר גורמים מוסדיים גדולים כבר זיהו את הפוטנציאל הטמון בנדל"ן הלונדוני, בהם חברות הביטוח "הראל" ו"שלמה" שעל פי פרסומים בתקשורת חתמו על עסקת נדל"ן עם חברת הנדל"ן והתשתיות CIM. גם חברת "אלקטרה נדל'ן" מקדמת עסקאות בתחום, וקונקרטית בשוק המשרדים בבריטניה. 

בשורה התחתונה, עמידותו של השוק הבריטי בפני משברים – לרבות גל האומיקרון הנוכחי – בשילוב עם תוכניות הממשלה לחיים "לצד הקורונה" והסימנים לאיתנות ולצמיחה של שוק הנדל"ן בלונדון מותירים הרבה מקום לאופטימיות והרבה מקום להשקעה בעיר. תוסיפו לכך מגמות בשוק הישראלי, לרבות התחזקות השקל, עלויות הנדל"ן בארץ ושיעורי התשואה המצומצמים יחסית  הכרוכים בהשקעה בו, וכנראה שתגיעו למסקנה שבשלה העת להפנות את המבט מערבה או יותר נכון ״לונדונה״. 

לאור כל זה היה חשוב לנו להציע לקהילה שלנו הזדמנויות השקעה גם בלונדון ולשמחתנו מצאנו אחת מצוינת בשוק הנדל״ן למגורים בלונדון. אתם מוזמנים לכנס משקיעים שיעסוק בנושא הזה וייערך בזום, ב-24 בינואר, בשעה 20:30.

רישום לכנס