מאמרים

חינוך פיננסי – הרווח הגדול ביותר שלנו, ההורים

חינוך פיננסי

חינוך פיננסי זה היגד גדול כזה, כבד, סתום, מעין טאבו שלא מדברים עליו (יותר טאבו מסקס אפילו).

למה זה? איך זה יכול להיות? איך מתן כלים והשכלה פיננסית לילדינו כדי להצליח בחייהם ולהגשים חלומותיהם הם בגדר טאבו?
ולמה בכלל לנו, לדור ההורים אף אחד לא חשב להעניק וללמד איך נכון להתנהל כלכלית בעולם המודרני?

כולנו שיחקנו מונופול כשהיינו ילדים, כולנו נחשפנו ליסודות הקפיטליזם ולמשמעות ההון וצבירת ההון (מידע אישי, אפילו בקיבוצי השומר הצעיר שחינכו על ברכי הסוציאליזם/קומוניזם, הילדים שיחקו במונופול וצברו הון ונדל״ן ברחובות אשקלון ותל אביב).

אז למה החינוך הפיננסי שלנו (כותבים בהכללה כי אנחנו מאמינים שזו הכללה שרוב הקהל יוכל להיכלל עימה) עצר בלוח המשחק של מונופול ולא הפך לפרק משמעותי ודומיננטי במערכת החינוך לצד שיריו של ביאליק, כיבושי ארץ ישראל על ידי יהושע בן נון, ציור מעגלים עם מחוגה, טבלת החומרים של מנדלייב וכל היופי הנוסף (והרלוונטי?) שהעמיסו עלינו במשך 12 שנות ״חינוך חינם״?

התשובה מורכבת וסבוכה ומפותלת ועוד המון מילים שמסתירות את העובדה המצערת שמערכת החינוך שבה צמחנו ההורים של היום, התעלמה לחלוטין מהצורך לתת לנו כלים להתמודד נכון וחכם כלכלית בעולם שהופך למהיר יותר, כאוטי יותר, מסוכן יותר ולצד אלה גם מלא הזדמנויות, מלא אפשרויות, ״שטוח״ ומלא סיכויים להצליח או להיכשל כלכלית בענק!

אז אותנו לא לימדו כלום בחשיבה פיננסית ולא תרמו מאומה למנת המישכל הפיננסי שלנו, אבל למה דבר לא השתנה גם בתוככי המאה ה-21 ?!

למה הילדים של היום שהולכים לחיות 120 שנים ויותר, בעולם שמתייקר כל העת, באפס ביטחון תעסוקתי, בפנסיות שיילכו ויצטמקו ובתשלומי קצבאות ביטוח לאומי שייעלמו תוך 15-20 שנים, לא מקבלים כלים מעשיים, רלוונטים, פרקטיים, ישומיים להבנת ההתנהלות של הכלכלה המודרנית ברמת המאקרו ואיך לנצל את יתרונותיה ברמת המיקרו לייצר הון שיוכלו באמצעותו לצלוח את העולם הדיגיטלי-כאוטי של המאה ה-21?

גם כאן התשובות מורכבות וסבוכות ובקלות המנגנון יכול לתת הסבר ״טוב״ לכל תופעה.

ההבדל, הפעם, שאנחנו, ההורים של היום שהבנו שחסר לנו חינוך פיננסי, לימדנו את עצמנו איך לייצר הון ולהגדיל אותו כל העת, אנחנו היום יודעים להעניק לילדים שלנו המון ידע, כלים והתנסויות בעולם הפיננסי וכן אצלנו זה לא טאבו, אצלנו מדברים על כסף, אצלנו מדברים איך כסף עושה כסף, איך להשקיע כסף, אצלנו מבינים את המשפט ״לגרום לכסף לעבוד בשבילנו במקום שאנחנו נעבוד בשבילו״.

אצלנו, במשפחת דרור, הידע הפיננסי של ההורים מחלחל במישרין ובעקיפין לילדים שלנו. הפסקנו לחכות למערכות חיצוניות שילמדו את ילדינו מה שלא לימדו אותנו.
אנחנו עושים את זה בעצמנו.

רוצים לשמוע עוד עלינו ועל דרך החיים שלנו?
מוזמנים לבקר אותנו ב-bddror.co.il

הגר ועמית דרור